Karl blev riksråd senast 1473. Hans sätesgård var ursprungligen Glaskulla i Frökinds härad i Västergötland. 1471 tilldömdes han brodern Staffans sätesgård Vinstorp. När dennes dotter Mekthild återfick den 1472, bytte han till sig den igen. Han ägde också jord i Tveta, Vista och Västbo härader i Småland, i Barne, Frökinds, Gudhems, Gäsene, Kinds, Kinne, Kullings, Kåkinds, Kållands, Laske, Redvägs, Skånings, Vartofta och Vilske härader i Västergötland, i staden Vadstena i Östergötland, i Värmland, i Luggude, Herrestadtsd och Södra Åsbo härader i Skåne samt i Faurås och Fjäre härader i Halland.
Han tillhörde Vinstorpsätten.
Död
1495.
Viss osäkerhet råder beträffande släktskapet med skånska Båt-släkten.
Släktgrenen avseende den skånska Båt-släkten innehåller vissa osäkerheter avseende kopplingen mellan de äldsta släktleden och landsdomaren Magnus Baad (död ca 1428), vilken av namnkunniga historiker som Raneke och Thiset anses vara en säker ana till skånska Båt-släkten. Därmed finns också osäkerhet beträffande släktskapet mellan Båt-släkten och ättlingarna till Iliana Aagesdotter (förmodat kusin till Magnus, död ca 1424) och hennes make, den svenske adelsmannen Staffan Ulfsson.
Släktgrenen har också fram till 2025 innehållit flera luckor i form av personer som inte varit namngivna, såväl före som efter Magnus Baad. Vi har nu dristat oss att framlägga en hypotes som fyller i flera av luckorna. Denna baserar sig främst på fyra faktorer: heraldik och användandet av släktnamn, begränsat geografiskt område med begränsat antal människor, dåtidens namnbruk i form av patronymikon och att förnamn hämtades från äldre släktingar samt olika dokument som finns omnämnda i litteraturen vilka påvisar eller indikerar släktskap.
Observera att ovanstående bara är en hypotes, även om vi bedömt att den har hög sannolikhet. Då tillgången till källmaterial från denna tid är ytterst begränsad kommer hypotesen troligen inte kunna beläggas.