Bengta
Olsdotter
1821-1859
Olof
Andersson
Född 16 sep 1696 i Ståstorp, Västra Tommarp (M). Död 30 dec 1751 på Ståstorp No:7, Västra Tommarp (M).
Åbo från 1727 på Ståstorp No:7, Västra Tommarp (M).
Ingar
Andersdotter
Född 4 maj 1718 på Hötofta No:12, Södra Åkarp (M). Död 3 sep 1765 på Ståstorp No:7, Västra Tommarp (M).
Ola
Andersson
Född beräknat 1730. Död 25 aug 1783 i Eskilstorp (M).
Nämndeman Riksdagsman
Elna
Hansdotter Båth
Född 22 apr 1746 i Hermanstorp, Håslöv (M). Död 2 maj 1821 på Eskilstorp No:2, Eskilstorp (M).
Sven
Olsson
Född 30 okt 1747 på Ståstorp No:7, Västra Tommarp (M). Död 1815 på Lilla Hammar No:2, Stora Hammar (M).
Åbo på Lilla Hammar No:2, Stora Hammar (M).
Kerstina
Olsdotter
Född 1764 i Eskilstorp (M). Död 1796 i Lilla Hammar, Stora Hammar (M).
Mårten
Nilsson
Född 1748 i Stora Hammar (M). Död 27 apr 1827 i Stora Hammar, Stora Hammar (M).
Nämndeman
Bengta
Matsdotter
Född 2 mar 1745 i Gylle (M). Död 18 okt 1806 på Stora Hammar No:17, Stora Hammar (M).
Ola
Svensson
Född 1784 i Lilla Hammar, Stora Hammar (M). Död 21 sep 1827 på Skegrie No:18, Skegrie (M).
Nämndeman i Skytts härad och rusthållare
Anna
Mårtensdotter
Född 1780 i Stora Hammar (M). Död 4 sep 1856 på Skegrie No:18, Skegrie (M).
Bengta
Olsdotter
Född 12 feb 1821 i Skegrie (M). Död 9 feb 1859 på Simlinge No:16, Simlinge (M).
Gift 29 mar 1848 i Skegrie (M).
Sone
Nilsson.
Född 21 jun 1823 på Simlinge No:16, Simlinge (M). Död 23 jul 1904 på Simlinge No:16, Simlinge (M).
Nils
Sonesson.
Född 30 jan 1849 på Simlinge No:16, Simlinge (M). Död 6 nov 1931 på Stora Hammar No:16, Stora Hammar (M).
Ola
Sonesson.
Född 10 jan 1851 på Simlinge No:16, Simlinge (M). Död 20 okt 1922 i Lunds stadsförsamling (M).
Hans
Sonesson.
Född 10 jan 1851 på Simlinge No:16, Simlinge (M). Död 10 jan 1851 på Simlinge No:16, Simlinge (M).
Hans
Sonesson.
Född 31 jul 1853 på Simlinge No:16, Simlinge (M). Död 25 dec 1924 i Lunds stadsförsamling (M).
Anna
Sonesdotter.
Född 14 mar 1856 på Simlinge No:16, Simlinge (M). Död 13 dec 1925 i Stora Hammar (M).
Ingrid
Sonesdotter.
Född 4 jun 1858 på Simlinge No:16, Simlinge (M). Död 1859 på Simlinge No:16, Simlinge (M).
Levnadsbeskrivning
Född 12 feb 1821 i Skegrie (M). Döpt 14 feb 1821 i Skegrie (M).
Död 9 feb 1859 på Simlinge No:16, Simlinge (M). Begravd 27 feb 1859 i Simlinge (M).
Startsida
Logga in på
medlemssidor
Nyheter
uppdaterad 2024-03-07
Föreningen
Stadgar
Medlemskap
Emblem
Styrelsen
Släktmöten
Båt-släkten i skrift
Litteratur
Utdrag från "Ur Skånska
Båt-släktens häfder"
Utdrag från "Skytts
Härad – Kulturhistorisk
beskrivning
Utdrag från "Ystadiana
1987 – Bååthar i Ystad"
Länkar till sidor
om Båt-släkten
Släktregister
Om släktregistret
Sökning i släktregister
Personregister
Ortsregister
Visa/Dölj förklaringar
på släktregistersidor
Komplettera
släktinformation
Kontakta oss
Om webbplatsen,
GDPR och cookies
Är du säker på att du vill logga ut?